Davet, hemen her kültürde yer alan fakat Türk kültüründe özel bir yere sahip olan bir çeşit gelenektir. ‘Davete icabet etmek gerekir’ gibi atasözleri de davetin kültürümüzde ne kadar önemli bir yer tutuğunu net bir şekilde göstermektedir.

Davetler eski zamanlarda ulak isimli haberciler tarafından karşı tarafa iletilmiştir. Ulaklar karşı tarafa sözlü ya da yazılı olarak davetleri beyan etmiştir. Davetler sözlüde yapılabilmekle beraber daha samimi olmasından dolayı genellikle karşı tarafa yazılı şekilde beyan edilmiştir. Gelenek günümüze kadar gelişen teknolojiye rağmen bozulmadan gelmeyi başarmış ve davetiye olarak isimlendirilmiştir.

Birçok farklı organizasyon için hazırlanabilen davetiyelerin tasarımı kullanılacak oldukları organizasyona göre farklılık göstermektedir. Davetiye deyince akıllara ilk olarak düğün davetiyeleri gelmektedir. Söz konusu davetiyeler birbirinden farklı olarak sünnet ve düğün için hazırlanır.

Düğün Davetiyesi

 

Düğünler insanların hayatlarında nadir yaşayabilecekleri özel günlerden bir tanesidir. Haliyle bu özel güne sevilen ve tanınan insanlarında eşlik etmesi istenir. Burada amaç dünya evine giren çiftin mutluluğuna ortak olmaktır. Düğün davetiyesi hazırlatmak ya da hazırlatmamak tamamen çiftin kendisine kalmış olmakla beraber gelenek ve göreneklerden dolayı hemen her düğünde kullanılmaktadır.

Dünya evine girecek olan adaylar davetiye seçerken hem ortak zevklerine hem de düğün konseptine uyacak olan davetiye modellerini seçmeye çalışırlar. Düğün davetiyesi modelleri içinden seçimi yapıldıktan sonra sıra gerekli gerekli bilgilerle davetiyenin doldurulmasına gelir. Davetiyede yer alacak olan bilgiler yapılacak olan organizasyonlara göre şekillenir.

Örneğin nişan ve mevlid merasimleri yapılacaksa davetiyede bunlara da yer verilmesi gerekir. Bunun yanında sadece düğün yapılacaksa düğüne dair adres ve zaman bilgilerine yer verilir.

Sünnet Düğünü Davetiyesi

Sünnet düğünleri toplumuzda İslam dini ile tanışılmasının ardından oldukça büyük yer tutmuştur. Erkekliğin ilk adımı olarak adlandırılan sünnet tıbben de yapılması gereken bir cerrahi operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özel gün için davetiyeleri, genellikle anne ve babalar tarafından davetiye modelleri detaylı bir şekilde incelendikten sonra kararlaştırılır.

Çocuğun küçük olmadığı durumlardaysa bu noktada kendisinin de söz hakkı olduğunu söylemek mümkündür. Bu davetiyede de düğünün yapılacağı adres ve zaman bilgisine yer verilir. Bunun yanında isteğe bağlı olmak kaydıyla sünnet merasimini öven sözlerde davetiyelerde sık sık kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here