Gündem

Dikkatler yurtdışına dönerken BIST 2000 puan üzerinde tutunuyor

Yıla güçlü başlangıç yapan borsa cephesinde son 2 gündür ivme yavaşlasa da yıllık kazanç  %10 seviyesini geçmiş durumda.  Diğer taraftan global cephede azalan omicron endişeleriyle Fed’in faiz silahını daha erken kullanabileceği beklentisi ABD tahvil faizlerini yukarı iterken küresel pay piyasalarında da volatilite artmaya başladı. Bir süredir bu riski görmezden gelen piyasalarda söz konusu gelişme risk iştahında henüz önemli bir bozulma yaratmış değil. Bugün ABD’de yüzde 7’ye yaklaşması beklenen TÜFE verisi yakından takip edilecek.

İçeride ise bu hafta perşembe sanayi üretimi ve Cuma günü Piyasa Katılımcıları Anketi verileri izlenecek.

Volatilitenin görece yüksek kaldığı bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır. Kısa vadede ise 2000 seviyesi üzerinde yukarı yönlü isteğin 2100 ve 2150 seviyelerini hedefte tutmaya devam ettiğini düşünüyoruz.

Öne çıkan haberler

 

Fed Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada, enflasyon artışının pandemi ile ilişkili bozukluklara bağlı olduğunu ve eğer faizi artırmaları gerekirse bunu yapacaklarını söyledi. Powell konuşmasında, ABD ekonomisinin en hızlı şekilde geliştiğini ve işgücü piyasasının “inanılmaz bir şekilde” iyileştiğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere, benzer söylemleri son on günde diğer pek çok Fed başkanından duymuştuk. Ayrıca piyasadan Goldman ve JP Morgan’dan şahin söylemleri destekleyen açıklamalar okumuştuk.

Bugün 16:30’da ABD’den gelecek tüketici fiyat endeksi takip edilecek. Ama onun öncesinde Çin’den gelen veriler takip edildi. Çin’de Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre, üretici fiyat endeksi Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.3 artış kaydetti. Tüketici fiyat endeksindeki artış ise yıllık bazda yüzde 1.5 seviyesinde gerçekleşti.

Powell sonrası ABD pay piyasalarında başlayan yükseliş bugün Asya’ya da yansımış durumda. Nikkei ve Hang Seng’de yüzde 2’lik primler var.

Türkiye’de son 24 saatte 430 bin 253 Kovid-19 testi yapıldı, 74 bin 266 kişinin testi pozitif çıktı, 137 kişi yaşamını yitirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Dünya Bankası 2022 yılı büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 2’ye, 2023 yılı için ise yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürdü.

Cari denge Kasım ayında 2,68 milyar dolar açık verdi. 12 aylık cari açık 14,3 milyar dolar oldu.

İnşaat maliyet endeksi, 2021’in Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 48,87 artışla rekor kırdı.

ABD’de aralık ayı tüketici enflasyonu verileri TSİ 16:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine göre tüketici fiyatlarında aylık %0,4, yıllık %7 artış bekleniyor

Fed Bej Kitap raporunu TSİ 22:00’de yayımlayacak

St. Louis Fed Başkanı James Bullard TSİ 00:00’da, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de TSİ 21:00’de ekonomi ve para politikalarını değerlendirecek

XU100 Teknik Görünüm

2000 seviyesi üzerinde yukarı yönlü istek sürüyor

Gün içi volatilitenin yüksek olduğu günde endeks en yüksek 2068 en düşük 2018 puan seviyelerini gördükten sonra günü 1 puanlık yükselişle 2046 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,37 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,46 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,83 ile metal, ana sanayi, en çok kaybettiren ise yüzde 3,11 ile spor oldu. 17 Aralık’ta SAT konumuna geçen trend takip modelimiz ise henüz mevcut konumunu koruyor.

1750 etrafında sağlanan tutunmanın ardından başlayan toparlanma süreci 10 günlük HO’nın aşılmasıyla hızlanırken kısa vadede kar satışları söz konusu ortalama üzerinde karşılanmaya devam ediyor. 2000 seviyesi üzerinde, hisse bazlı hareketlerle yukarı yönlü eğilimin korunmaya çalışacağını düşünüyoruz. 2100 ve 2150 seviyeleri hedef konumda kalmaya devam ediyor.

Volatilitenin zaman zaman yükselmeye devam ettiği süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Kaynak Işık Menkul – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu