Sağlık

Çocuklarda Yeme Problemi

Çocuklarda yeme problemi bütün ebeveynlerin sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Genetik, psikolojik ve sosyal faktörlerin bir veya birkaçının bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkan bu durum, bazı hallerde ebeveynlerin de psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Çoğunlukla çocukların okul öncesi dönemlerinde başlayarak ergenliği geçiş dönemlerine kadar devam eden yeme problemi, çoğunlukla kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak bu tür sorunların yaşandığı dönemlerde profesyonel destek alınması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde çocukta psikolojik ve fizyolojik sorunların yaşanması muhtemeldir.

Küçük çocuklarda yeme problemlerine sebep olan en önemli etken, çocuğun ebeveyn ile sözlü iletişim kuramaması ve yemek yememeyi bir iletişim aracı olarak seçmesindendir. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocukların oldukça hareketli bir dönemlerinde olması oyun ve benzeri aktivitelere daha fazla zaman ayırmasına sebep olur. Böylece yemek yeme ile ilgili konsantrasyonun yakalanması güçleşir. Çocuğun yemeğe ilgi duymamasının sebeplerinden biri de, çocuğun bazı yiyeceklerin tadından hoşlanmayabileceğidir. Ayrıca gereğinden fazla yemek yedirme teşebbüsleri de çocuğu yemek yeme isteğini azaltabilir.

Çocuklarda Yemek Yeme Probleminin Nedenleri

Çocuklarda yeme problemi birbirinden farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genellikle okul öncesi çocuklarda görülen bu tür problemler kısıtlı yemek yeme veya verilen yiyeceği reddetme şeklinde tezahür eder. Bazı hallerde aile içi yaşamında meydana gelen sorunlar da çocuğun yemek yeme ile ilgili sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda ebeveynler mutlaka çocuk ve aile konusunda hizmet veren psikiyatri kliniklerinden profesyonel destek talep etmelidir. Aksi takdirde yemek yememe veya kısıtlı yemek yeme sorunu fizyolojik sorunların baş göstermesine sebep olacaktır.

Çocuklarda yemek yememe genel gir eğilim olmakla birlikte bazı çocuklara bu durum kaygı, depresyon, okula gitmekten kaçınma, korku gibi tutumlarla eş zamanlı olarak görülebilmektedir. Çocukların yemek yeme sorunu yaşamasının altında yatan sebepler arasında,

 • Ebeveynlerin ilgisini çekme duygusu,
 • Aileyi kontrol etme düşüncesi
 • Varlığını kanıtlama
 • İsteklerini kabul ettirebilme çabası
 • Kontrolcü aile bireylerine sınır koyma düşüncesi
 • Farklı sebeplere bağlı olarak oluşan stres, kaygı ve kıskanma gibi etkenlerle baş etme yöntemi olarak kullanma çocukların yeme problemlerinin altında yatan faktörler arasında bulunmaktadır.

Yemek yeme ile ilgili sorun yaşayan çocuklara bu konuda baskı yapmak sonuç alınmasına katkı sağlamayacağı gibi sorunun daha da derinleşmesine sebebiyet verebilir. Bu sebeple bu tür durumlarda zorla yemek yedirmek yerine, çocuğun yememesine sebep olan etkenlerin üzerinde durulmalıdır. Yemek yeme ile ilgili sorunun belli bir süre devam etmesi durumunda ise ebeveynlerin mutlaka bir kliniğe başvurarak psikolog desteği talep etmeleri gereklidir.

Çocuklara Düzenli Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklarda yeme problemi ebeveynler açısından oldukça sıkıntılı dönemlerdir. Çocuğun yeterli beslenememesinden duyulan kaygı, ebeveynlerin de sinirli ve tutarsız davranışlar göstermesine sebep olabilmektedir. Çocuğa düzenli yemek yeme alışkanlığı kazandırılması halinde bu tür sorunlar da ortadan kalacaktır.

 • Yemek saatleri rutin bir hale getirilmeli, mümkünse aynı saatlerde yemek verilmelidir.
 • Çocuğun tabağına koyacağınız yemeğin ölçüsünü onun yiyebileceği şekilde ayarlayın.
 • Tabağına az miktarda yemek koyarak yeniden istemeye teşvik edin
 • Yemek öncelerinde iştah kapatıcı şeyler yemesini önleyin
 • Sevmediği yemekleri yedirmek konusunda ısrarcı olmayın,
 • Sofra adabı ve yeme alışkanlıkları konusunda örnek olun, yemeklerden şikâyet etmeyin,
 • Çocuğa sevdiği yiyecekleri seçme şansı tanıyın

Çocukların tat alma duyguları geliştikçe farklı yiyecekleri tüketmeye başlayacak ve yemek yeme sorunu kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Ankara psikiyatri kliniklerinden biri olan Madalyon Psikiyatri kliniği, sahip olduğu uzman psikolog kadrosuyla aile ve çocuk sorunlarına bilimsel yaklaşımlarla müdahale etmektedir. Bu tür sorunlarınızda danışmanlık talep edebilir, kısa süreli terapilerle yaşamınızı daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca, https://madalyonklinik.com/blog/cocuklarda-yeme-problemi linkine tıklayarak çocuklarda yemek yeme sorunu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu