Gündem

2 Adımda Tenis Öğrenmeye Başlayın

Tenis oynamak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Kemerleri bağlayın o halde! Çünkü tenis sporunun eğlenceli dünyasına doğru kısa bir uçuşa geçiyoruz.

2 Adımda Tenis Öğrenmeye Başlayın

Tenis 2 kişi arasında ya da 4’er kişilik gruplar şeklinde oynanan hem eğlendiren hem de bolca efor harcatarak kondisyonu geliştiren sporlardan biridir. Tenis oynamak için ihtiyacınız olan şeyler bir adet tenis topu, wilson tenis raketi ve maç partneri olacaktır.

Tenis oynamaya yeni başlıyorsanız, hedeflerinize ulaşmak için bazı önemli adımları bilmenizde fayda var. Tenis oynamaya başlarken işinizi bir hayli kolaylaştıracak olan bu adımlar sırasıyla; uygun tenis kortu ve ekipmanı seçmek ve temel teknikler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Siz de bu iki adımı  iyice öğrenerek oyuna 1-0 önde başlayabilirsiniz.

Tenis Kortu ve Ekipmanlarını Seçmek

Tenis oynarken doğru zeminde oynamak çok önemlidir. Tenis kortları çim, toprak ve beton olmak üzere 3 zeminde oynanmaktadır. Her zeminin zorluğu farklıdır. Bu nedenle tenise yeni başlayanların kontrolü daha iyi sağlaması açısından beton zeminde oynamaları önerilmektedir.

Tenis raketleri ağırlık bakımından hafif, orta ve ağır olmak üzere üç çeşittir. Tenise yeni başlayan biri için ağır raketi kontrol etmek ilk etapta zor olacağından tenise yeni başlayanlara hafif ya da orta ağırlıktaki raketleri seçmeleri önerilir. Eğer tenis raketi konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz profesyonel bir satış danışmanından bilgi alarak tercih yapabilirsiniz.

Tenis oynarken özellikle tenis için üretilmiş tenis ayakkabılarını seçmeniz gerekiyor çünkü tenis oynarken kortun her tarafına koşmak gerekiyor. Tenis ayakkabıları özel yapısı sayesinde sporcuların maçta yüksek performans sergilemek için ihtiyaç duyduğu desteği sunuyor.

Temel Teknikleri Öğrenmek

Tenis oynarken başarılı bir performans sergilemek için öncelikle temel teknikleri çok iyi öğrenmek gerekiyor. Teorik bilginin yanı sıra vuruşları başarılı şekilde yapmak ve servis atışınızı geliştirmeniz için bol bol pratik yapmalısınız.

Özellikle en önemli tenis tekniklerinden olan forehand ve backhand vuruşlarının tekniğini iyice öğrenmeli, pratiğinizi geliştirmek içi bol bol antrenman yapmalısınız. Forehand raket tutulan elle yapılan vuruşlardır, backhand ise bu vuruşun tam tersi ile yapılan vuruşlardır. Pratiğinizi geliştirdikçe farklı zeminlerde oynamaya başlayabilir ve daha ileri teknikleri deneyebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu