Sponsorlu Bağlantılar

Sigara Bırakma

Sigara Bırakma

Mucize sigarayı bırakma yöntemi sürecinde bazı fiziksel ve psikolojik sorunlarla karşılaşılabilir. İlk birkaç gün baş ağrısı, ağız kuruluğu veya metalik bir tat hissedilebilir. Çekilme dönemindeki ek semptomlar arasında kaygı, huzursuzluk, sinirlilik, yavaş kalp hızı, konsantrasyon güçlüğü, iştah artışına bağlı kilo alımı, terleme, stres ve sigara içme isteği yer alır.

Sigarayı bırakmanın yolları nelerdir?

Sigarayı bırakmada başarılı olmak için önceden hazırlık yapmak yardımcı olur.

Aşama 1: Kesin bırakma tarihi belirlenmelidir.

Adım 2: Farkındalık yaratmak, çevreyi bilgilendirmek, çevreyi yeniden düzenlemek ve alışkanlıkları değiştirmek (örn. çay ve kahve ile içmemek) durmaya yardımcı olacaktır.

Adım 3: Sigarayı bıraktıktan sonraki dönem için yeni bir rutin oluşturulmalıdır.

Adım 4: Yardım istemekten çekinmeyin. Bunun için Yeşilay Danışmanlık Merkezi, Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurulabilir.

Sigarayı Kaç Günde Bırakabilirsiniz?

Sigarayı bırakma aşamaları farklılık gösterse de genel olarak ilk 3 günün oldukça kritik olduğu görülmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 20 dakika içinde kan basıncınız ve nabzınız yavaş yavaş normale döner. 10-12 saat sonra vücuttaki toksik maddelerin atılması ve oksijen seviyesinde artış gözlemlenir. Vücuda giren nikotinin kesilmesinden sonraki 15 gün içerisinde akciğerleriniz daha sağlıklı bir çalışma düzenine dönmeye başlar ve çalışma kapasiteleri artar. Ertesi gün bu ihtiyaçta bir artış olur, bunu yüksek stres izler. İlk 3 günden sonra zaman zaman artan veya azalan nikotin isteği ile yalnız kalabilirsiniz. Ani sinirlenme, yüksek stres ve kaygı gibi etkileri olan sigarayı bırakma sürecinin ilk birkaç haftası çoğu zaman tüm bireyler için zordur. Bol su, sağlıklı beslenme, egzersiz ve psikolojik yardım ile birkaç ay içinde sigarayı bırakma sürecini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Türkiye Tütün Kontrolü için Ne Yapıyor?

  • Sigara vergileri yüksek, fiyatlar yüksek.
  • Sigara reklamı yasaktır.
  • Sigara paketlerinin üzerinde sağlık uyarıları bulunmaktadır.
  • 18 yaşından küçüklere sigara satmak yasaktır (6 aydan 12 aya kadar hapis cezası).
  • Kapalı mekanlarda ve toplu taşıma araçlarında sigara içmenin cezası 188 TL’den başlıyor.
  • Sigara içilmez levhası olmayan işyerlerine 1833 TL para cezası.
  • İşyerinizde sigara içilmesine veya 18 yaşından küçüklerin açık alanlarda dahi sigara içmesine izin verirseniz 1486 ile 7453 TL arasında para cezası verilir.
  • Sigarayı bırakma tavsiyesi Alo 171 Servis
  • Levent Ekinci sigara bırakma farkındalık programlarını araştırabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu