Sponsorlu Bağlantılar

Mimari Tasarım Nedir | Mimari Tasarım Örnekleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze inşa edilmiş yapıların hepsi birer mimari tasarım sürecinden geçmiştir. Mimari tasarımcılar tarafından gerçekleştirilen mimari tasarım çalışmaları, yapıların kullanım alanlarının, dış görünüşlerinin ve bina işlevlerinin tasarlanma sürecidir.

Mimari Tasarım Nedir

Mimari Tasarım, inşa edilmesi planlanan yapıların tasarım sürecine verilen isimdir. Mimarlar ve mimari tasarımcılar tarafından gerçekleştirilen bu çalışmarla yapılar inşa öncesinde tasarlanır, yapı işlevleri belirlenir ve binanın dış görünümü ortaya çıkar.

Mimari Tasarımın ana odağı, yapıları işlevsel, kullanışlı ve estetik olarak tasarlamaktır. Diğer bir ifadeyle Mimari Tasarım, inşa edilecek yapıların inşa öncesinde tasarlanarak geliştirilmesi sürecini ifade etmektedir. Diğer tasarım dallarında olduğu gibi mimarlığında sanat ve tasarımla direkt olarak ilgisi bulunmaktadır. Mimari tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlanması gereken yapılar, belirli kıstaslar ve ölçütler sonrasında son halini almaktadır.

Mimari Tasarım Örnekleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze inşa edilmiş olan birçok ikonik mimari eser, geçmişi anlamamız dönemin şartlarını anlamamız adına bizlere geçmişin birer aynası olmuştur. Öyle ki, günümüz mimari tasarım örnekleri de geçmişte yer almış önemli mimari eserlerin çizgisinde ilerlemektedir.

Aşağıda, geçmişten günümüze ikonik hale gelmiş birçok önemli mimari tasarım örneği hakkında bilgiler edinebilirsiniz, mimari tasarım alanında daha fazla bilgi almak ve birçok önemli konuda örneklerle bilgi sahibi olmak adına yapı ve tasarım rehberi strucare’yi ziyaret etmeyi unutmayın.

  • İstanbul Yeni Havalimanı
  • Dubai Pearl
  • Dawang Mountain Resort
  • Petronas İkiz Kuleleri
  • Empire State Binası
  • Taipei 101
  • Burj Khalifa

 

 

Mimari Terimler Sözlüğü

Mimari Tasarım aşamalarında kullanılan mimari kavramlar hakkında neler biliyorsunuz? Mimari ve inşaat sektöründe en çok kullanılan yapı malzemeleri ve inşaat terimlerinin bir arada bulunduğu kaynağa Mimari Terimler Sözlüğü ismi verilmektedir.

Şantiyelerde kullanılan yapı malzemeleri, uygulama ekipmanları ve isg aksesuarları gibi terimleri bulabileceğiniz inşaat terimleri sözlüğüyle hem sektöre yeni başlayan inşaat mühendisi ve mimarlar hem de hobi amacıyla kelime dağarcığını geliştirmek isteyen kişiler bilgiler bulabilirler. İnşaat sektörüne ait güncel bilgileri, son gelişmeleri, mimari tasarımda bulunan yenilikler ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için tasarım rehberi strucare adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu